Financie

Ceny kreditných kariet sú na najvyššej úrovni v histórii a môžu mať vplyv na ekonomiku

Američania teraz platia svojim bankám v priemere 16,9% úrok z kreditných kariet – čo je najvyššia úroveň vôbec, podľa Federálneho rezervného systému. Rýchlo rastúca úroková sadzba úveru neveští nič dobré pre hospodárske zdravie spotrebiteľov, a teda ani pre rast USA.

platební karta
 
„Je to kľúčové, pretože spotrebitelia majú na celkovú ekonomiku výrazný vplyv,“ povedal Peter Boockvar, investičný riaditeľ spoločnosti Bleakley Advisory Group. „Trajektória je v plížení a je to niečo, čo musíme pozorne sledovať.“
 
S celosvetovým spomalením obchodu a obavami o export, Boockvar povedal, že americký spotrebiteľ bol jasný bod. Nezamestnanosť je na 50-ročné minimá a mzdy rastú. Mäkšie údaje o spotrebných výdavkoch, ktoré sa očakávali tento týždeň, však spochybnili niektoré z týchto síl. Maloobchodné tržby v USA klesli v apríli o 0,2%. Maloobchodné tržby predstavujú približne jednu tretinu spotrebiteľských výdavkov, čo je hnacou silou väčšiny ekonomických aktivít.
 
Mäkkosť spotrebiteľských výdavkov v tomto týždni krátko vyprovokovala akciové trhy, ktoré sa už prejavili v dôsledku neistoty v obchodnej vojne. Hoci je ťažké kvantifikovať, do akej miery Boockvar povedal, že slabosť v maloobchode mohla byť čiastočne spôsobená vysokými nákladmi na úver.
 
“Toto je jeden z faktorov, ktorý udržuje veci pod kontrolou,” povedal Boockvar. „Možno, že tieto veľmi vysoké úrokové náklady sú ohromujúcou schopnosťou ľudí splácať. To sa tiež zhoduje s poklesom v miere úspor a rastúcimi cenami benzínu a je to niečo, na čo by sme mali venovať pozornosť. “

karty
 
Nedávne zvýšenia úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému viedli k zvýšeniu úrokových sadzieb z úverov, pričom sadzby kreditných kariet boli výrazne vyššie ako iné formy dlhu. Napríklad, priemerná 60-mesačná sadzba úveru na auto je okolo 5,2% a sadzba osobného úveru je okolo 10,4%, podľa Fed.
 
Krátkodobá úroková sadzba Fedu sa teraz zameriava na 2,25% až 2,5%. Od decembra 2015 sa však zvýšila deväťkrát a vyvolala nárasty v nástrojoch spotrebiteľského dlhu.