Auto moto

Mercedes GLE sa po novom dokáže samo vyslobodiť keď zapadnete

V súčasnosti vládnu automobilovému svetu hlave SUV a crossovery. Dokážu osloviť masy ľudí hlavne svojimi jazdnými vlastnosťami, bezproblémovým prejazdom v podstate cez čokoľvek a v neposlednom rade svojou priestrannosťou.
Kým crossovery, ktoré sa viac zameriavajú na jazdu v meste, modely patriace do kategórie SUV častokrát ochotne presedlajú aj na nespevnený typ vozovky. Avšak v súčasnosti už nie je pravidlom, že SUV disponuje permanentným pohonom oboch náprav a prevodovkou určenou na náročnejší terén.

tachometr

Mercedes-Benz však prišiel tento rok s prevratnou novinkou pre novú generáciu modelu GLE, ktorá má vrátiť športovo-úžitkovým autám ich stratenú reputáciu. Jedná sa o nový tzv. asistenčný systém, ktorý dokáže vozidlo vyslobodiť v prípade zapadnutia na nespevnenej ceste či v zime na neupravenej vozovke. Jedná sa hlavne o uviaznutie v bahne, piesočných dunách a v snehových závejoch.
Ak sa pozrieme hlbšie o čo sa konkrétne jedná tak ide o to , že v aute je zabudovaný systém do aktívneho vzduchového podvozku eABC. Skladá sa z aktívnych tlmičov, ktoré dopĺňa na každom kolese elektromotor.

Tento elektromotor dokáže zmeniť výšku tlmičov až o 10 centimetrov. Do systému je tiaž zahrnutý systém Free Drive, ktorý dokáže v prípade potreby rýchlo zdvíhať a znižovať vozidlo. Týmto efektom vzniká navonok dojem, že sa auto tzv. hojdá. Týmto konaním začnú synchronizovane zaberať kolesá, a tým sa postupne auto dostane na plochu s pevnejším podkladom, z ktorej už bude schopné samo ísť. Môžeme to prirovnať napríklad k situácii keď vodič bez tohto systému sa opakovaným pohybom dopredu a dozadu snaží vyslobodiť auto.

mercedes

Avšak novým systémom nebude možné vybaviť všetky vozidlá, pretože tento systém si vyžaduje elektrický okruh so 48 voltami, a keďže elektromotory vyžadujú príkon 3kW. Znamená to len toľko, že nový takto vylepšeny model GLE bude „mildhybridom“ s generátorom, ktorý zvýši výkon až o 16 kW.
Vozidlá s týmto systémom sa dostanú do predaja už koncom tohto roka a je veľmi pravdepodobné, že táto technická novinka sa dostane aj do ostatných modelov.