Móda

Slnečné okuliare

Otázka, či by sa s tou „žltou guľou“ nedalo voľajako vybabrať, vŕtala ľuďom v hlave odjakživa! Slnko odrážajúce sa od snehu prekážalo nielen Eskimákom, ale aj cisárovi Nerovi, ktorý si pre jeho silné žiarenie nemohol v pokoji vychutnať obľúbené gladiátorské zápasy. Nevkusnú eskimácku „ozdobu“, rozumej kúsky kože s dierkami, a Nerov smaragd nahradil v 18. storočí Edward Scarlett rovnako nevkusnou, ale funkčnou inováciou.krásná tvář.jpg
Vynález na ochranu očí vďaka nim
Jeho rám z koží a kostí okrem toho, že držal sklá a sedel na nose, žiadnu dieru do sveta módy veru neurobil. Až rok 1930 sa do análov zapísal okuliarovou revolúciou. Bausch & Lomb vyrábali vo veľkom ochranu očí pre letecké ozbrojené sily a mánia zachvátila aj prostý ľud, ktorý uveril, že sa konečne môže pozrieť do slnka bez poškodenia zraku. A treba podotknúť, že vtedy ešte nikto ani nechyroval o ozónovej diere!
Ktoré sú dobré a kde ich hľadať?
Dobré slnečné okuliare nájdete, ako inak, v dobrej predajni. Tam totiž všetky prešli prísnou kontrolou a spĺňajú normy tak, aby boli nielen moderné, ale aj funkčné. Ich prvoradá funkcia je chrániť pred ostrým slnečným svetlom, škodlivým UVA a UVB žiarením, ale aj tým infračerveným, ktoré vnímame ako teplo.
Počuli ste aj o UVC žiarení?
Počuli ste dobre, ale toho sa nemusíte báť, zatiaľ ho zvláda pohlcovať atmosféra. Dlhotrvajúce účinky slnka na taký krehký orgán, ako je oko a jeho okolie, môžu spôsobiť sčervenanie očí, pálenie alebo zvýšenú citlivosť na svetlo. A to by bol ešte ten najmenší problém. Patrí sa pripomenúť aj ochranu pred mechanickým podráždením oka. Slnečné okuliare sú veľkou výhodou najmä pre alergikov, pretože zabránia priamym náletom peľových zrniečok do očí.sluneční brýle.jpg
Ktoré kam?
Zafarbenie a kategóriu UV filtra vyberajte podľa toho, kde hodláte okuliare používať najviac. Dovoľte nám tiež vyvrátiť mýtus o tom, že LEN tmavé sklá chránia pred UV žiarením! UV filter vôbec nezávisí od zafarbenia skiel. Znamená to asi toľko, že aj úplne číre okuliare UV filter majú. Označenie UV 400 na okuliaroch vás informuje, že model, ktorý práve držíte v rukách, absorbuje žiarenie s frekvenciou 400 nm a nižšou – a to je práve to obávané UV žiarenie škodlivé nielen pre oči, ale aj pre pokožku. Za volant voľte hnedé alebo sivé šošovky (sklá). Počas slnečných dní minimálne unavujú oči a neskresľujú farby. Naopak, pri zhoršenej viditeľnosti vám veľ kú službu urobia žlté alebo oranžové sklá, ktoré videnie rozjasnia.
Do hôr alebo inak, do prostredia s najintenzívnejším slnečným žiarením používajte výlučne tmavé šošovky s kategóriou filtra 4. Štvorka v najvyššej možnej miere zabraňuje prenikaniu škodlivých slnečných lúčov do očí. Za volant s nimi však sadať neodporúčame.
Pri vode najlepšie pochodíte s okuliarmi s polarizačným filtrom. Ich hlavná výhoda je eliminovanie odrazov od lesknúcich sa plôch. Polarizačná technológia navyše zabraňuje zaťažovaniu očí – do povinnej výbavy tým z vás, ktoré trpia únavou očí. Najbežnejšia kategória UV filtra je 2 – 3.