Produkty

Akým osvetlením vybavíme náš interiér? Hlavne úsporným!

Prakticky každý interiér sa už stretol a stretne s výberom a umiestnením vhodného osvetlenia, respektíve konkrétnych svetelných prvkov. V takom prípade by sme mali faktory vhodného výberu rozdeliť na niekoľko bodov a to:Dve žiarovky vedľa seba.jpg

  • Cena, svietivosť, intenzita
  • Vzhľad, úsporné vlastnosti a životnosť

Faktory v prvom bode dokážu byť individuálne a treba ich prispôsobiť podľa špecifickejších požiadaviek z hľadiska priestoru, kam ich chceme umiestniť či za akým účelom chceme osvetlenie používať. Vlastnosti spomenuté v druhom bode dokonale odráža technológia LED, ktorej zástupcom sú napr. známe led žiarovky e14.
Rovnako je vhodné hľadieť na celkový štýl, respektíve dokázať zladiť typ osvetlenia s nábytkom, prípadne aj inými interiérovými súčasťami. Tento princíp má svoje pravidlá, avšak v podstate neuchopiteľné. Názory bežných laikov, ale dokonca aj tie znalecké sa dokážu rozlišovať a plynie z toho najmä fakt, že štýl osvetlenia v danej miestnosti musí byť sympatický predovšetkým vám a ľuďom, čo dané priestory budú obývať.
Dôležitým bodom je takisto výkon a spotreba svetla. Výkon sa podpisuje pod konečnú spotrebu, čo sa môže líšiť v závislosti od typu svetelného zdroja. Ako už bolo zmienené vyššie, šetrenie energiou prináša predovšetkým technológia LED a produkty vybavené svetlo emitujúcimi diódami. Ich chod je veľmi šetrný a navyše disponujú oveľa dlhšou životnosťou (35 až 45 000 hodín). Zamerajme sa však ešte na úsporné vlastnosti týchto diód a pripomeňme, že oproti starým žiarovkám sú v tomto smere efektívnejšie o cca 80 až 90 %. V prípade LED tak prakticky s pokojom môžete siahnuť aj po vyššom výkone, respektíve intenzite a úsporné vlastnosti budú preukázateľné už po pár mesiacoch od pravidelného používania.Točivá žiarovka v tme.jpg

  • Áno, investícia pri kúpe takýchto LED svietidiel sa môže zdať vyššia, ale následne po ich zavedení a pravidelnom užívaní prichádza úspora energií, čiže ide o výhodný krok skôr z dlhodobého hľadiska.