Nezařazené

Doprajte im súkromie

Mačky sú veľmi komplikované tvory. Ak s nimi chcete žiť v harmónii, musíte sa zmieriť s tým, že sa im budete musieť z veľkej časti prispôsobiť. Jednou z dôležitých vecí, je ich súkromie. Ak mačka nechce ležať na vašich kolenách, nesmiete ju nútiť, ak chce spať mimo vašej postele, musíte ju nechať a ak sa rozhodne, že s vami prestane komunikovať na pár dní, jednoducho sa s tým musíte zmieriť. Ak týmto zvieratám nedoprajete presne to, čo potrebujú, môžu sa z nich stáť veľmi nevrlé a i nezdravé tvory.
 
kočka

Mačací spánok
 
Hovorí sa, že spánok mačky je posvätná vec. Ak teda vaša mačka spí, nesnažte sa ju budiť, vyrušovať ju, alebo od nej vyžadovať inú činnosť. Samozrejme, že to závisí aj od jej povahy. Ak máte so svojim zvieraťom naozaj blízky vzťah, ani také prebudenie mu nebude určite prekážať. Medzi nami však žijú aj také šelmy, ktoré si vrúcny vzťah s človekom nevytvoria nikdy. Preto sa správajte podľa toho, čo vám vaša mačka dovolí.
 
A teraz k tomu súkromiu
 
Pod pojmom súkromie rozumieme najmä to, že mačka potrebuje priestor na úkryt. Ak máte v domácnosti malé deti, psa, alebo ďalšie mačky, či iné domáce zvieratá, toto pravidlo platí dvojnásobne. Ak by ste začali pozorovať mačky, ktoré nemajú svojich majiteľov, teda žijú viac menej na voľno, nikdy by ste ich nenašli spať len tak voľne pohodené v otvorenom priestore. Vždy si nájdu dostatočne malý úkryt, s čo najmenším otvorom. Takto sa zviera cíti bezpečne a chránené pred okolitým svetom.

kocour

Z tohto dôvodu musíte mačke poskytnúť dostatok podobných miest, môže to byť stará krabica, domček, alebo jedna polička v skrini. Úplne ideálne sú vyvýšené mesta, pretože mačky sa na svet radi pozerajú zhora.
Mačky, ktoré nemajú k dispozícii dostatok úkrytov a miest, kde ich nič nevyrušuje, bývajú podráždené, nevrlé a neraz i agresívne. Ak teda chcete pokojné, hravé a zdravé zviera, myslite na všetky rady, ktoré ste si práve prečítali.