Nezařazené

Dovolenka za babku

Predpokladám, že nie jeden Slovák už dnes vie, že mu tento rok na dovolenku financie jednoducho nezvýšia. Ak do tejto skupiny patríte, tak ešte nezúfajte. Leto si môžete užiť aj za málo peňazí. Ja osobne som to takto zvládol už nie raz a musím povedať, že mojej dovolenke absolútne nič nechýbalo.

jezero
 
Samozrejme, že si nebudete môcť dovoliť exotickú destináciu, veľa pekného a zaujímavého, ale máme aj u nás doma. Ak máte veľmi nízky budget, musíte sa rozhodnúť, či časť peňazí miniete na dopravu, alebo skôr ubytovanie. Ušetriť môžete napríklad tak, že budete cestovať vlakom. Autobus je drahší a pre mňa jednoznačne nepohodlnejší. To je ale samozrejme iba na vás. vlak sa vám oplatí vtedy, keď budete cestovať sám. V prípade dvoch, je v skutočnosti výhodnejšie auto.
Čo sa ubytovania týka, ja volím kombináciu kempovania, spania v aute a sem tam nejakého penziónu. Človek sa predsa len chce aspoň raz za tri dni osprchovať. Moja rada znie: ubytovanie si nehľadajte cez žiadne portály, ktoré vám vyhľadajú to „najlacnejšie“. Zapnite internet, naťukajte do vyhľadávača dané mesto, alebo dedinu a ideálne do daného hotela zavolajte. Mnohokrát môžete naraziť na špeciálne zľavy, alebo „ekonomické“ ubytovanie.

příroda
 
Ďalšou položkou, za ktorú zvykneme na dovolenke utrácať nemalé peniaze, je strava.Ak sa ale budete stravovať tak, ako doma, teda budete nakupovať v supermarketoch, nemusí vás vyjsť o nič drahšie. Ak sa na dovolenku vyberiete autom, naložte si do kufra čo to dá. Podotýkam, že iba trvanlivé potraviny, poprípade použite autochladničku.
 
Ak by ste chceli vedieť, s akým finančným obnosom musíte rátať, uvediem príklad na jednej z mojich dovoleniek. Týždeň a pol som cestoval autom ešte s jednou osobou. Benzín sme platili na polovicu, potraviny, ubytovanie a ostatné výdavky každý sám. Takto ma to vyšlo okolo šesťsto eur. sem tam sme prespali v hoteli a niečo zvýšilo aj na večeru v reštike. No a čo by som chcel naozaj zdôrazniť, ani raz som nemal pocit, že sa musím nejako obmedzovať.