Kultúra

Kam za kultúrou v hlavnom meste

Bratislava je hlavné mesto a zároveň najväčšie mesto Slovenska. Nájdeme tu teda aj najviac kultúrnych podujatí a celkovo najviac možností sa kultúrne vyžiť. Aj keď nie je na to tak dobre, čo sa týka kultúry ako blízka Viedeň, aj tu sa dá vyberať z množstva zaujímavých podujatí.  Prehliadku najlepších hereckých výkonov prinášajú divadlá, ktorých je v Bratislave takmer tridsať vrátane Slovenského národného divadla, ktoré zastrešuje balet, operu a činohry. Kultúrne vyžitie v podobe bohatého koncertného života zastrešuje Slovenská filharmónia. Najznámejšími divadlami v Bratislave, ktoré stoja za návštevu sú:

bratislava

1, Slovenské národné divadlo
Slovenské národné divadlo je vrcholom všetkých divadiel na Slovensku, jedná sa o najprestížnejšie divadlo na našom území. Aktuálne máme v Bratislave dve budovy Slovenského národného divadla, a to staré Národné divadlo na Hviezdoslavovom námestí. Bolo postavené koncom 19. Storočia a jedná sa o krásnu historickú budovu, jednu z najkrajších v Bratislave. Každoročne sa tu koná taktiež známy Ples v opere. Budova nového Národného divadla sa nachádza taktiež v centre mesta, pri známom nákupnom centre a otvorené bolo len pár rokov dozadu.
 
2, Divadlo P. O. Hviezdoslava
Divadlo je situované v historickom centre, nachádza sa v bývalej budove Slovenskej národnej banky na rohu Laurinskej a Štúrovej ulice. Divadlo sa stalo mestským a mesto Bratislava sa zaviazalo že bude slúžiť na kultúrne podujatia. Repertoár tohto divadla je široký, najčastejšie sa tu stretnete s komédiami alebo drámami, pričom v hrách sú obsadený najznámejší slovenský herci.  

opera
 
3, Divadlo Astroka Korzo 90´
Divadlo je pomerne nové, založené bolo ako už napovedá názov, v roku 1990. Divadlo je situované na známom Námestí SNP, čiže v centre mesta. Začiatky divadla sú späté s hviezdami ako Július Satinský, Stanislav Dančiak, Marián Labuda, Zora Kolínska. V divadle sa hrajú rôzne typy hier, medzi Bratislavčanmi je veľmi obľúbené. Aktuálnym riaditeľom divadla je herec Vladimír Černý. Hercami, ktorí v divadle hrávajú sú napríklad Miroslav Noga, Marta Sládečková, Boris Farkaš, Matej Landl a iní.