Dovolenka

Kemping – skvelý spôsob, ako ušetriť na cestách

Bohužiaľ, medzi našimi spoluobčanmi nie je tento spôsob ubytovania veľmi obľúbený. Domnievam sa, že otázka „čo je táborenie“ spôsobuje mnoho asociácií s bývalým táborom, opustených niekde v pohorí Altaj, to znamená, že tento fenomén nie je príliš bežný a nie je prispôsobený pre pohodlné bývanie. Počas mojich ciest som navštívil asi 120 kempov, takže mám nejaký ten prehľad. Keď som v roku 2007 na bicykli sám išiel v Taliansku , ani ja, ako mnohí iní sme ani nebrali do úvahy strávenie noci v kempingoch. Pripúšťam, že som ani nevedela, aká obľúbená je táto destinácia v Európe. Obrovský, obrovský počet kempingov sa rozšíril na území európskych krajín.

teppee

Kempovanie
Moderné kempovanie je miestom, kde sa ľudia, ktorí cestujú (väčšinou autom), môžu pohodlne zdržiavať v noci, získať všetky životné podmienky: teplú sprchu, WC, elektrinu, obchod, ploché miesto pod stanom. Okrem toho sú náklady na ubytovanie so stanom niekoľkokrát nižšie ako poplatok za najlacnejší hotel.  Keď sa však pozriete na turistické vybavenie akéhokoľvek viac či menej pokročilého amatérskeho kempingu, okamžite si uvedomíte, že naozaj nepotrebujete žiadne hotely. Nehovorím o tom, že kempy sa nachádzajú na veľkých miestach: v prírodných rezerváciách, na oceáne, v horských údoliach. Je mi potešením byť tam, dýchať najčistejšie ovzdušie, sledovať  ako sa tma a hviezdy rozsvietia na oblohe.

Ceny
Poviem vám o cenách. V Európe je normálne brať peniaze za miesto pod stanom, plus pre každú osobu. Takže prenocovanie pre dvoch bude lacnejšie ako pre jedného. Za naše peniaze dostávame možnosť použiť toaletu. Všimol som si, že v v turistickom kempe Talianska berú peniaze za používanie teplej vody v sprche, od 0,50-1,00 eur za päť minút pôžitku.  Môžete tiež použiť práčky, ktoré budú stáť 5 eur.

kemp

Kempingy sú rozdelené do najmenej troch cenových tried a skutočná úroveň služieb sa veľmi líši. Drahé miesta sa vyznačujú prítomnosťou bazéna a dobrou polohou. Niekedy však nie je vysoká cena podporovaná absolútne ničím, okrem chamtivosti majiteľa.