Produkty

Dotácie od štátu

Dotácie od štátu Lmmont sú využívané na rôzne účely. Môžu ich získať fyzické osoby, právnické osoby – buď nepodnikateľského charakteru, alebo podnikateľského. Firma, ktorá pôsobí vo finančnom alebo zdravotníckom sektore na dotácie nárok nemá, z dôvodu poskytnutia iných štátnych financií. V prípade potreby o štátnu dotáciu, je dôležité nechať si spraviť analýzu dotačného zámeru, ktorá je bezplatná. Tá určí, či je pre vás dotácia vhodná, a ak áno, aký typ dotácie je pre vás najlepší. Následne sa spíše žiadosť, ktorá je potrebná na schválenie danej dotácie. Aj v prípade, že žiadosť nie je schválená sa dá odvolať na komisiu, ktorá ju ešte raz posúdi.

financie-peniaze-euro-vejar-v-ruk

Na podávanie žiadostí sú na Slovensku určené termíny pre každý kraj, nakoľko je o štátne dotovanie čoraz väčší a väčší záujem. V roku 2020, kedy boli kvôli pandémii zavreté viaceré prevádzky, podnikatelia nemali inú možnosť, len žiadať o dotácie, čo spôsobilo vyšší záujem ako roky pred tým. Medzi nich patria napríklad fitness centrá, kiná, kaviarne, reštaurácie či divadlá. Treba počítať aj s faktom, že štát má sumu, ktorou môže dotovať obmedzenú, preto nedokáže pomôcť všetkým, ktorí o to žiadajú. Za rok 2018 bol rozpočet 10 771 751 eur, za rok 2019 to bolo 5 767 715 eur. Najvyššia možná suma dotovania jedného sektora je 800 000 eur. Suma však závisí aj od sektora, ktorý je dotovaný, napríklad v poľnohospodárstve je maximálna možná dotácia v sume 100 000 eur, pričom v rybolove je to o 20 000 eur viac. Nepomýľte si však dotácie od štátu a z eurofondov.

eurofondy-slovensko-korupcia-jan-rudolf

Tie z eurofondov zabezpečujú prevažne spolupráce medzi štátmi Európskej Únie, výskum a veda v týchto štátoch, rozvoj umenia a kultúry, zlepšovanie klimatických podmienok, či dokonca cestovanie a možnosť študovať v zahraničí. Medzi programy, ktoré majú na starosti tieto dotácie patria napríklad Erasmus +, HORIZONT 2020, Kreatívna Európa a iné.