Nezařazené

British Airways čelí rekordnej pokute GDPR po narušení dát

Spojené Kráľovstvo oznámilo, že plánuje pokutovať leteckú spoločnosť British Airways za rekordných 183 miliónov libier kvôli minuloročnému porušeniu údajov. Kancelária komisára pre informácie uviedla, že „zlé bezpečnostné opatrenia“ v spoločnosti vedú k porušeniu informácii o kreditných kartách, názvov, adries, údajov o cestných rezerváciách a prihlásení pre približné 500 000 zákazníkov. Pokuta by bola najväčšia, akú kedy ICO vydala, správy od BBC News, oveľa viac ako pokuta vo výške 500k libier oproti Facebooku za škandál od Cambridge Analytica, ktorý ovplyvnili milióny. British Airways bude mať teraz 28 dní na to, aby sa  odvolala proti rozhodnutiu pred tým, ako sa stane konečným.

zabezpečení.jpg

Komisárka pre informácie Elizabeth Denham vo vyhlásení uviedla, že strata dát je „viac než nepríjemnosti“ a uviedla, že firmy by mali podniknúť primerané kroky na „ochranu základných práv na ochranu súkromia“.
„Osobné informácie ľudí sú práve tieto – osobné. Keď ho organizácia ochráni pred stratou, poškodením alebo krádežou, je to viac ako iba nepríjemnosti. To je dôvod, prečo je zákon jasný – keď ste poverení osobným informáciám, musíte sa on starať. Tí, ktorí nebudú čeliť kontrole z mojej kancelárie, aby skontrolovali, či podnikli primerané kroky na ochranu základných práv na ochranu súkromia.“

ochrana.jpg

Trest prichádza menej ako rok potom, čo regulátor potrestal  Facebook len 500k libier pre škandál Cambridge Analytica, ktorý ovplyvnil až 87 mil užívateľov. Ak to znie pre vás že to je málo peniazi, je to preto, že to bolo určite. Pokuta spoločnosti Facebooku však bola maximálnou zákonnou sumou povolenou na základe predchádzajúceho nariadenia Spojeného Kráľovstva o ochrane osobných dát, zákona z roku 1998. V tom čase regulácia uviedla, že podľa nových pravidiel HDP by bolo „výrazné vyššie“. GDPR umožňuje uložiť pokutu vo výške najviac o 4%jej celosvetového obratu; Trest firmy BA predstavuje 1,5 percenta jej príjmov za rok 2017.