Kultúra

Harajuku štýl

Poznáte tento štýl? Pochádza od mladých ľudí, ktorý žijú v Tokyu, konkrétne z nákupnej štvrti Harajuku. Tento štýl preslávila aj americká speváčka Gwen Stefani. Nebola však prvá, ktorá tento štýl priniesla. Je ťažké presne charakterizovať tento štýl obliekania, pretože má viacero podôb a nie je jednoznačne vymedzený.

japonsko

Ako na to

V podstate je to veľmi zábavná forma obliekania sa. Tým, že nemá žiadne presné pravidlá si v podstate môžete obliecť čo chcete. Základom je však kombinácia viacerých štýlov a vzorov dokopy. Na začiatku tento štýl vyzeral tak, že teenegeri skombinovali tradičný japonský odev s moderným oblečením. Neskôr sa od toho začali rozvíjať rôzne kombinácie tohto štýlu. Ďalším príkladom je aj kombinácia punkového vzhľadu so školskou uniformou alebo goth s designovým oblečením.
V tomto štýle si prakticky môžeš robiť čo len chceš. Môžeš mixovať všetko dokopy ako sa ti páči. Podstata tohto štýlu je vo vyjadrení svojej osobnosti. Teda to čo cítiš by si mal vložiť aj do svojho oblečenia.

Keďže štýlov Harajuku je veľmi veľa predstavím vám ešte ďalší z nich. Ide o štýl Gothie Lolita. Ide o nosenie gotického oblečenia. Je dôležité avšak aby ste vyzerali ako bábika. Trochu desivé že? No je to tak, že cieľom je podobať sa na gotickú bábiku.

tokyo

Ďalším typickým znakom tohto štýlu je aj vrstvenie. To znamená tričká, svetre, vesty, blúzky. Všetko jedno cez seba. Nezáleží na tom ako sa to bežne nosí, pretože tu pravidlá neplatia! Ďalším prvkom Harajuku je aj vytváranie si oblečenia. Nakúpite si nejaké veci v second- hande a následne si ich postriháte a prerobíte na niečo vlastné. Samozrejme zase to musí vystihovať vás a malo by to byť niečo osobité.
Tak čo? Páčil by sa vám takýto štýl obliekania? Ja osobne si to neviem predstaviť. Myslím, že by to chcelo veľa odvahy si niečo také na seba obliecť a bežne v tom chodiť. Určite je to však zaujímavé a majú môj obdiv.