Dom a byt

Moderná rekonštrukcia chalupy

Pokiaľ nie ste vyštudovaný architekt alebo dizajnér a pustili ste sa do chalupárčenia, ktoré vyžaduje rekonštrukciu starej chalupy či domu, nebude to jednoduché. Pri rekonštrukciách každej stavby musíme dozerať hlavne na to, ako na seba stavba a jej okolie vzájomne pôsobia. Pokiaľ chcete prerobiť starú drevenú chatku, nachádzajúcu sa v záhradkárskej oblasti na betónovú kreatúru s extra poschodím, či veľkou terasou, určite to čoskoro oľutujete. Ale ako si vytvoriť moderný priestor, ktorý zároveň zapadne do svojho okolia a zachová si „chalupovú“ útulnosť? Poďme sa pozrieť na jednotlivé časti rekonštrukcie.

chalupa

Staré okná
Pokiaľ sa rozhodnete pre výmenu starých okien na Vašej chalupe, je treba rozhodnúť – plast alebo drevo? Človeku hneď napadne jednoznačná odpoveď, ktorá súvisí zo zachovaním charakteru chalupy – drevo. Lenže všetko má svoje plusy aj mínusy. Zatiaľ čo plastové okná vyžadujú minimálnu starostlivosť, drevené okná pri pravidelných náteroch vydržia omnoho dlhšie. Takisto Vás vyjdú lacnejšie a majú lepšiu tepelnú  a zvukovú izoláciu. Pokiaľ ale máte dostatok finančných prostriedkov, je lepšie investovať do tradičných drevených okien, čím sa vzhľadom k životnosti cenový rozdiel stratí.

interiér

Presvetlenie a terasa
Odporúča sa chalupu čo najviac presvetliť a tak opticky zväčšiť priestor. Je potrebné veľmi dobre porozmýšľať, ktoré priečky zostanú a bez ktorých by chalupa získala na kráse. Najbežnejšie je spojiť kuchyňu s obývacou izbou a priestor doplniť napríklad o francúzske drevené okno. Zároveň ku každej chata je už takmer neodmysliteľná terasa alebo altánok. Či už bude kamenná alebo drevená, chalupa ňou získa dodatočnú útulnosť.
Ak si ale stále nie ste istý, aké zmeny sa hodia k Vašej chalupe, odporúča sa zavolať si na pomoc architekta. Predsa len, je to výhodná investícia, ktorá Vám zaistí, že rekonštrukciu chaty neoľutujete.