Dovolenka

Rumunsko – Sinaia, Constanca a delta rieky Dunaj

Medzi rozorvanými horskými hrebeňmi, v údolí rieky Prahova asi 120 km od Bukurešti sa nachádza mesto, ktoré dostalo názov podľa pohoria Sinaj – Sinaia.  Je to mimoriadne obľúbená turistická lokalita s dlhou tradíciou a nie nadarmo ju volajú aj „perlou Karpát“.

hrádek
 
Azda najzaujímavejšie miesto na pozretie v Sinai je hrad Peles, letné sídlo rodu Hohenzollernovcov. Palác je bohato zdobený zvonka i zvnútra a obsahuje skutočné umelecké skvosty: ručné vyšívané hodvábne tapisérie, stropné obrazy a dekoratívne fresky od Gustáva Klimta a F. Matscha a v zbrojnici nájdete aj zbierku orientálnych diel.
 
ksotel

Lyžiarske stredisko v Sinaije najvyššie položeným rezortom v Rumunsku vo výške 2000 m n.m. Celý areál disponuje kvalitnými zjazdovkami, vlekmi a bežeckými traťami. Ak sa chcete dostať na svah, najlepšia cesta je lanovkou priamo z mesta.
 
Cca 200 km od Bukurešti na čiernomorskom pobreží nájdete ďalší skvost – mestečko Konstanca. Vďaka prelínajúcim sa kultúram tu nájdete mešity hneď vedľa kresťanských kostolov a kláštorov. Mešitu s minaretom na ulici Strada Crângului dal postaviť v roku 1910 Karol I. a vo vnútri môžete obdivovať množstvo nástenných malieb a z minaretu je tiež nádherný výhľad na mesto a prístav.
Len o kúsok ďalej na Strada Arhiepiscopiei je monumentálna gréckokatolícka ortodoxná katedrála svätých apoštolov Petra a Pavla spojená s kláštorom. Krásne vyrezávané fresky a ikony a úžasný pokoj vás zaujmú hneď pri vstupe. Katedrála je veľmi vhodným miestom na oddych a meditáciu.
 
Okrem kultúry si samozrejme môžete namočiť nohy alebo celé telo na čiernomorských plážach či už na slávnej pláži Mamaia alebo v blízkom okolí. Zaujímavosťou je blízke jazero alebo skôr lagúna Siutghiol oddelená od mora iba úzkym pásom pobrežia.
 
dunaj

No úplne najkrajším miestom v Rumunsku je určite delta rieky Dunaj neďaleko mesta Tulcea. Ekosystém tohto úžasného miesta je tak rozmanitý a jedinečný, že bol zapísaný aj do svetového dedičstva UNESCO. Na obrovskej ploche sa striedajú lužné lesy popretínané troma hlavnými a niekoľkými desiatkami bočných ramien rieky, ktoré sú domovom neuveriteľne pestrej zmesi vtáctva, vodných živočíchov, hmyzu a unikátnej kveteny.