Dom a byt

Aby ste vo svojom príbytku vedeli dýchať

Všimli ste si ako veľmi obľúbená sa stala švédska značka nábytku IKEA? Nie je to len kvôli dobrému marketingu a pomerne dostupným cenám. Všimnite si, že táto značka má vo svojich prvkoch nábytku mnoho svetla – tým sa myslí mnoho bielej farby v kombinácií napríklad s drevom, ktoré následne dokonale vynikne. Nie je to náhoda, že toto presvetľovanie prichádza zo severu, ide totižto o fakt, že škandinávskym obyvateľom sa denného svetla dostáva predovšetkým v zime omnoho menej.

ložnice

Takže biela sa stala teda základom, pričom sa doplňuje o rôzne odtiene sivej, svetlo modrej, svetlozelenej a takisto sa priestor oživuje často teplou oranžovou alebo výraznou žltou. Tiež sa dá rôzne vyhrať so štruktúrou materiálu. Teda ak napríklad nezmeníte výrazne farbu, ale Váš byt bude obsahovať veľa štrukturálnej rozmanitosti, dodá mu to príjemný, moderný nádych. Ďalším prvkom, ktorý stopercentne vedie v osvetľovaní miestnosti, je odraz. Používajú sa hlavne lesklé keramické alebo kamenné dlažby, kuchynské linky s odrazom a zrkadlá. Lesk a odraz Vám zaistí, že materiál svetlo nepohltí ale odrazí ho do priestoru ďalej. Lesk dokonca môže byť aj na drevených povrchoch, ktorý sa dá dosiahnuť lakovaním.

gauč

Otvorený priestor
Ak odhliadneme od svetlých materiálov, výbornou radou do interiéru je otváranie priestoru. To znamená, že by nemal obsahovať žiadne deliace ani polozapustené priečky navyše, okrem tých sklenených. Tiež už vyšli z módy typické záclony, na ktoré v príbytkoch našich babiek stále padá prach. Otvorený priestor tiež znamená, že si treba dať záležať na zostave nábytku, akú chcete do obývacej izby umiestniť. Dnes je trendom vyberať, tie s menším počtom kusov a s menšími otvorenými ukladacími priestormi. Čo v preklade znamená, že sto sošiek na poličke nad televízorom určite nie je dobrý nápad. Pár kúskov, ktoré esteticky vyniknú a zároveň doplnia farebnú kombináciu Vašej miestnosti je spôsob, ako naozaj vytvoriť domácu pohodu a priestrannosť.