Financie

Ako sa najväčšie súkromné investičné spoločnosti stali novými bankami

Konkurzné konanie v Delaware prinieslo haváriu koniec Gibsonovmu plánu znovu objaviť sa predávaním inteligentných reproduktorov a gitár, ktoré sa naladia. Tiež vytvorili bitku v súdnej sieni medzi spoločnosťou Blackstone a KKR, dve z najsilnejších amerických finančných firiem, ktoré patria medzi najväčších veriteľov spoločnosti.

graf
 
Ktorá firma zvíťazí v tejto potýčke, je menej než väčšie víťazstvo, ktoré im patrí. Založené bývalými bankármi, sú súčasťou skupiny súkromných investičných spoločností, ktoré strávili roky od finančnej krízy ticho nahradzovaním svojich bývalých kolegov v bankovom svete. Tým, že vytvorili obrovské úverové zbrane, boli transformované z obchodníkov s vysokou váhou, ktorí sa podieľali na spoločnostiach na hlavných bankároch pre veľkú časť korporátnej Ameriky.
 
Až do finančnej krízy investori súkromných investorov úzko spolupracovali na "výkupnom" hárku, ktorý bol propagovaný Henrym Kravisom a Georgeom Robertsom, keď v sedemdesiatych rokoch založili KKR. Získanie spoločností v celku by znížilo náklady a nahradiť ich obrovským objemom dlhov a splatiť banku späť s nízkou úrokovou sadzbou.
 
Najväčšie firmy sa v súčasnosti otáčajú zo súkromného kapitálu do súkromného dlhu a vstupujú do nového plemena ľahko regulovaných správcov aktív, ktoré vyplnili prázdnu oblasť, keďže banky sú nútené ustúpiť od riskantných obchodov.
 
Na rozdiel od bánk, ktoré sú závislé od vkladov a iných krátkodobých finančných prostriedkov, tieto fondy získavajú peniaze od dlhodobých investorov, ako sú poisťovne a penzijné fondy. Mnoho spoločností, ktoré požičiavajú, vlastní iní investori súkromného kapitálu. Tieto fondy poskytujú rozhodujúci zdroj úverov spoločnostiam, ktoré nemôžu využiť trhy s dlhopismi, tvrdia ich obhajcovia.
 
"Banky museli rekapitalizovať a vybudovať väčšie kapitálové vankúše a v kombinácii s recesiami a slabými zotaveniami skutočne nezvyšovali veľa úverov," hovorí Susan Lund, partnerka konzultačnej spoločnosti McKinsey.
 
Desať rokov po kríze rýchle rozširovanie súkromného kreditu vyvoláva otázku, či sa riziká jednoducho preniesli do inej, menej regulovanej časti trhu. "Je pravda, že je to neprístupné," hovorí pani Lundová. "Ale nemá systémové riziko. Ak spoločnosť nevypláca, investori stratia a tam skončí."

kytara
 
Howard Marks, zakladateľ spoločnosti Oaktree Capital Management, ktorý urobil miliárd dolárov investujúcich do núdzového dlhu a profitoval zo splátok úverových bustov, súhlasí – až k bodu.